Lefkoşa Belediyesi

Atatürk Caddesi No: 90 Yenişehir Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs

Lefkoşa Belediyesi Hakkında


Belediyemizin Tarihçesi

Kıbrıs adası 1571’de Osmanlı Devleti’nin egemenliği ve idaresi altına girdikten hemen sonra Lefkoşa başkent olmak üzere 16 kazaya ayrılmış ve her kazanın başına Müslüman olan birer kadı getirilmişti. Kadı bir kısım idari ve adli yetkilerin yanısıra özellikle Belediye yetkilerinin tümüne sahip olan ve hükümet tarafından atama yoluyla işbaşına gelen bir devlet memuru idi.

Lefkoşa kentinin merkez olması ve özel yönetime sahip olması nedeni ile başına daima Başkadı (Molla) getirilirdi. Başkadı’nın özellikle mali yönden diğer kadıları da denetleme yetkisi bulunduğundan, Lefkoşa Kadısı atanırken güvenilir kişiler arasından seçilmesine büyük bir önem gösterildi. 1839’dan başlayarak kazaların yönetimi kadılardan alınarak Kaymakamlara verilmekle beraber Lefkoşa kenti için herhangi bir idari değişiklik yapılmamış ve Vali tarafından yönetilen Lefkoşa’da Kadı mevcut görevlerini sürdürmeye devam etmiştir.

Buna paralel olarak 1856’dan başlıyarak beledi hizmetlerinin daha düzenli bir şekilde yürütülebilmesi için her kazada 4 Türk ve 2 Hristiyan üyeden oluşan 6’şar kişilik Belediye Meclis’leri oluşturulmaya başlandı. İngilizler'in 4 Haziran 1878 tarihli “İttifak Antlaşması” ile adada yönetsel hak kazanmaları üzerine Lefkoşa kentinin merkez olarak kullanılmasına devam edilir.

İngilizlerin adaya gelişlerinden hemen sonra Lefkoşa’da yeni bir Belediye Meclisi oluşturulur ve Vali tarafından Belediye Başkanlığı görevine bir İngiliz atanır. Yine bu dönemde, şu anda Güney Kıbrıs'ta yer alan bir ev yıllık 2 Kıbrıs Lirası kira ile Belediye binası olarak kiralanır. 1879 yılında ise Belediye binası bugünkü “Lidra” Sokak’ta bulunan bir Rum evine nakledilir ve yeni Belediye binası inşa edilinceye kadar bu ev Belediye binası olarak kullanılır.

Harita
Tanıtım Videosu

Firma Bilgileri

Sosyal Medya

Çalışma Saatleri

Hafta içi:

Hafta Sonu:

Etiketler

lefkoşa belediyesi, lefkoşa belediyesine nasıl gidilir, lefkoşa belediyesi hakkında

Benzer Firmalar

Resmi Kurumlar

Güzelyurt Belediyesi

Yukarı Mah. Çarşı Meydanı No: 15 Güzelyurt/AKSARAY
Resmi Kurumlar

Mağusa Belediyesi

Polatpaşa Bulvarı Gazimağusa, KIBRIS
Resmi Kurumlar

Lefkoşa Belediyesi

Atatürk Caddesi No: 90 Yenişehir Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs
Resmi Kurumlar

Girne Belediyesi

Ramadan Cemil Meydanı No:1 Aşağı Girne Mahallesi Girne/K.K.T.C.

Yorumlar

Yorum Yaz

Sitemiz tüm kobiler için kolayca kaynaklarımızdan faydalanabileceği, özenle hazırlanmış ücretsiz profesyonel bir firma rehberi sitesidir. Sitemiz içerisindeki tüm şirketler tanıtım ve kaynak gösterme amaçlı yayınlanmaktadır.

Copyright © Tüm hakları saklıdır.